Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz

Ustawa_o_prawie_autorskim_i_prawach_pokrewnych__Komentarz.png
  • promocja
  • nowość
Dostępność: Przedsprzedaż
Wysyłka w: po premierze u wydawcy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 505,08 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 549,00 zł

505.08
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 549,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788382910834

Opis

Prezentowana publikacja stanowi kompleksowe omówienie ustawy z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 24 ze zm.).

Komentarz zawiera aktualny stan prawny oraz stanowi kompleksowe omówienie przepisów ustawy. Szczegółowo omówiono wszystkie kwestie zawarte w ustawie, dotyczące: przedmiotu (art. 1–7) i podmiotu (art. 8–15[1]) prawa autorskiego, jego treści (art. 16–35[25]), czasu trwania autorskich praw majątkowych (art. 36–39), przejścia autorskich praw majątkowych (art. 41–68), przepisów szczególnych dotyczących utworów audiowizualnych (art. 69–73[1]) oraz programów komputerowych (art. 74–77[2]), ochrony autorskich praw osobistych (art. 78) i majątkowych (art. 79–80), ochrony wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji (art. 81–84), praw pokrewnych (art. 85–103), a także odpowiedzialności karnej (art. 115–123).

Komentarz zawiera klarowną i wyczerpującą wykładnię unijnego i międzynarodowego prawodawstwa oraz przystępne wyjaśnienie jego wpływu na prawo autorskie w Polsce. Ostatnia duża nowelizacja, które weszła w życie w ostatnim punkcie w lutym tego roku miała na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 17 kwietnia 2019 r.:

  • dyrektywy 2019/789 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mające zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji programów telewizyjnych i radiowych oraz zmieniającej dyrektywę Rady 93/83/EWG (Dz. Urz. UE L 130 z 17.05.2019, str. 82), tzw. „dyrektywy satelitarno-kablowej II" (dyrektywa SATCAB II) oraz
  • dyrektywy 2019/790 w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmiany dyrektyw 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. Urz. UE L 130 z 17.05.2019, str. 92), tzw. „dyrektywy Digital Single Market" (dyrektywa DSM).

W ramach implementacji dyrektywy SATCAB II zmiany komentowanej ustawy odniosły się do:

  • wskazania jednego prawa krajowego właściwego w zakresie wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych na potrzeby świadczenia przez organizacje radiowe i telewizyjne tzw. „dodatkowych usług online" (według zasady państwa pochodzenia);
  • ujednolicenia zasad licencjonowania reemitowania programów radiowych i telewizyjnych bez względu na zastosowaną technikę (przymusowe pośrednictwo organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi);
  • prawnego uregulowania rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych udostępnianych rozpowszechniającemu drogą „wprowadzenia bezpośredniego" (ang. „direct injection", normatywne uznanie za postać nadawania i reemitowania).
  • Dyrektywa DSM jest natomiast odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualne wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego.

W ramach implementacji dyrektywy DSM do polskiego prawa autorskiego wdrożono:

  • wprowadzenie nowych postaci dozwolonego użytku (eksploracja tekstów i danych) oraz modyfikacja niektórych już istniejących (korzystanie z utworów w działalności dydaktycznej oraz zwielokrotnianie utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego);
  • modyfikację zasad korzystania z utworów niedostępnych w handlu;
  • wprowadzenie licencji zbiorowych z rozszerzonym skutkiem;
  • wprowadzenie środków ułatwiających licencjonowanie utworów udostępnianych w ramach usług wideo na żądanie;
  • wprowadzenie nowego prawa pokrewnego dla wydawców prasy;
  • wprowadzenie przepisów szczególnych dotyczących dostawców usług udostępniania treści online;
  • zapewnienie godziwego wynagrodzenia twórcom i wykonawcom (przyznanie twórcom i wykonawcom niezbywalnego prawa do wynagrodzenia za eksploatację w Internecie utworów audiowizualnych, muzycznych i słowno-muzycznych, wprowadzenie obowiązku przejrzystości i modyfikacja mechanizmu dostosowywania umów w relacjach kontraktowych między uprawnionymi i użytkownikami, wprowadzenie zmian w zakresie prawa twórców i wykonawców do wypowiedzenia zawartych umów lub odstąpienia od nich.

Publikacja uwzględnia zarówno rozwiązania teoretyczne proponowane przez ustawodawcę, jak i praktyczne uwagi, pozwalające na rozwiązanie problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w komentowanej ustawie. Prezentuje też najnowsze orzecznictwo sądów polskich oraz TSUE i ETPC.

Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.

Komentarz kierowany jest do sędziów, adwokatów, radców prawnych, aplikantów zawodów prawniczych oraz studentów, a także urzędników, pracowników naukowych oraz innych osób zajmujących się prawem autorskim.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 549.00
ISBN: 9788382910834
Autorzy: Anna Bober-Kotarbińska, Anna Wilińska-Zelek, Bartosz Kleban, Iga Bałos-Stoczewska, Jakub Kępiński, prof. UAM, Jędrzej Skrzypczak, Joanna Karina Matczuk, Katarzyna Klafkowska-Waśniowska, prof. UAM, Krzysztof Żok, Maciej Wróbel, Mariusz Zelek, Piotr Ruchała
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: -
Okładka: Twarda
Format: 160x240x70 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2025
Data wydania: [termin niepewny]

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Inni klienci kupili
Pracownicy produkcyjni. Organizacyjne i prawne aspekty zarządzania [PRZEDSPRZEDAŻ]
Pracownicy produkcyjni. Organizacyjne i prawne aspekty zarządzania [PRZEDSPRZEDAŻ]

79,21 zł

Cena regularna:

89,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
Wykładowcy doskonali. Podręcznik nauczycieli akademickich [PRZEDSPRZEDAŻ]
Wykładowcy doskonali. Podręcznik nauczycieli akademickich [PRZEDSPRZEDAŻ]

70,31 zł

Cena regularna:

79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Prawo konstytucyjne + testy online
Prawo konstytucyjne + testy online

34,71 zł

Cena regularna:

39,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Leksykon prawa spadkowego. 100 podstawowych pojęć
Leksykon prawa spadkowego. 100 podstawowych pojęć

111,86 zł

Cena regularna:

119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl