Ustawa o księgach wieczystych i hipotece oraz przepisy związane. Komentarz

Ustawa_o_księgach_wieczystych_i_hipotece__Komentarz.png
 • promocja
Dostępność: Przedsprzedaż
Wysyłka w: po premierze u wydawcy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 244,13 zł 279,00 zł 244.13
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788382352566

Opis

Wyczerpujące omówienie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz przepisów związanych.

Kolejne, 5. wydanie komentarza zawiera omówienie przepisów ustawy z 6.7.1962 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2204). 

W sposób praktyczny pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:

 • katalogu praw dotyczących ksiąg wieczystych;
 • ustroju ksiąg wieczystych;
 • postępowania dotyczącego dokonania wpisu;
 • pojęcia i rodzajów hipoteki;
 • przedmiotu hipoteki oraz wierzytelności zabezpieczanych hipoteką;
 • sposobu zaspokojenia hipoteki;
 • wygaśnięcia hipoteki.

Ponadto komentarz obejmuje istotne akty prawne warunkujące funkcjonowanie zabezpieczeń na nieruchomości przy ich powstawaniu, zmianach, egzekucji, z uwzględnieniem formy, funkcji notariatu i specyfiki procedur bankowych. Są to wybrane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy z 15.1.2015 r. o obligacjach, rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15.2.2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym, ustawy z 26.6.2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe.

Kolejne wydanie Komentarza prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmuje – poza wcześniej zamieszczonym i wciąż aktualnym – najnowsze orzecznictwo. Ponadto w publikacji zostało uwzględnione aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych.

Komentarz uwzględnia omówienie najnowszych zmian wprowadzonych od poprzedniego wydania, w tym m.in.:

 • ustawy z 20.5.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Druk sejmowy Nr 985), która wprowadza zmiany wynikające z utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego;
 • ustawy z 13.6.2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1309), która przewiduje możliwość uzyskania przez KZN stałego dostępu do ksiąg wieczystych oraz poszerza o KZN i organy Krajowej Administracji Skarbowej katalog podmiotów, od których nie pobiera się opłat od wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej, zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej oraz wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych;
 • ustawy z 9.11.2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2354), która poszerza katalog podmiotów, które mogą wystąpić do Ministra Sprawiedliwości o zgodę na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych organów Krajowej Administracji Skarbowej.

Komentarz skierowany jest do radców prawnych, adwokatów, notariuszy, sędziów, prawników w firmach związanych z branżą nieruchomości czy z instytucjami finansowymi, organów rejestrowych, instytucji finansowych, a także osób fizycznych, które w obrocie prywatnym i działalności gospodarczej używają wartości swoich nieruchomości pod zabezpieczenie.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 279.00
ISBN: 9788382352566
Autorzy: Agnieszka Tułodziecka, Izabela Heropolitańska, Katarzyna Hryćków-Mycka, Paweł Kuglarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 5
Liczba stron: 858
Okładka: Miękka
Format: 160x240x52 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2021
Data wydania: 2021-09-30 [termin pewny]

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl