Stosunek służbowy w formacjach mundurowych

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 169,00 zł 169.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788325576998

Opis

Praktyczny poradnik, w którym szczegółowo opisano regulacje dotyczące statusu funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych

W książce w sposób wyczerpujący przedstawiono zagadnienia dotyczące stosunków służbowych w formacjach zmilitaryzowanych oraz opisano regulacje statusu funkcjonariuszy praktycznie wszystkich służb mundurowych i żołnierzy zawodowych.

Dzięki tej książce Czytelnik dowie się:

 • Jakie są ustawowo przewidziane zadania danej formacji?
 • Jak wygląda proces rekrutacji do danej służby i jakie warunki należy spełnić, by wziąć w nim udział?
 • Jak wygląda przebieg zatrudnienia w takiej służbie?
 • Jakie są prawa i obowiązki funkcjonariusza?
 • Komu i w jakim zakresie funkcjonariusz podlega?
 • Jakie są szczególne uprawnienia związane z wykonywaniem służby i kiedy się należą?
 • Co składa się na uposażenie funkcjonariusza?
 • Na czym polega odpowiedzialność służbowa? Przed kim i za co funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność?
 • W jaki sposób następuje rozwiązanie stosunku służbowego?

Wartość tej książki wynika przede wszystkim z pełnego omówienia problematyki organizacji i funkcjonowania wszystkich formacji mundurowych w jednym miejscu. Obecnie jest to jedyna praktyczna publikacja w usystematyzowany sposób przedstawiająca tak skomplikowaną materię, jaką stanowią stosunki służbowe w formacjach zmilitaryzowanych.

Problemy, które Czytelnik rozwiąże dzięki książce:

 • Jaki charakter mają stosunki prawne żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych? Które sprawy ich dotyczące będą rozpatrywane przez sądy pracy, a w stosuje się przepisy administracyjne?
 • Czym różni się stosunek służbowy prawa pracy od stosunku służbowego funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych regulowanego przez przepisy prawa administracyjnego?
 • Jak definiować "służbę mundurową"?
 • Które formacje są zaliczane do służb zmilitaryzowanych (mundurowych)?
 • Czy ślubowanie jest jedynie uroczystością, która odbywa się w specjalny wyjątkowy sposób, czy też ma inny charakter?
 • Czy funkcjonariusz może odmówić pełnienia służby w jednostce organizacyjnej w innej miejscowości?
 • Czym różnią się odpowiedzialność karna i dyscyplinarna? Czy są tożsame?
 • W jakich sytuacjach funkcjonariusz nie popełnia przestępstwa, mimo że dopuszcza się czynu zabronionego?
 • Czy za każde niewykonanie rozkazu funkcjonariusz odpowiada dyscyplinarnie?
 • Kiedy można, a kiedy trzeba zwolnić funkcjonariusza ze służby?

Możliwość posiadania całej wiedzy na temat statusu funkcjonariuszy służb mundurowych w Polsce w jednej publikacji jest niezwykle cenna, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że został on uregulowany niejednolicie, w 10 głównych ustawach, które jednakże regulują tylko najważniejszą część stosunku służbowego. Do każdej z nich wydano wiele rozporządzeń nie tylko uzupełniających przepisy ustaw, lecz również wprowadzających istotne rozwiązania określające sytuację prawną funkcjonariuszy i żołnierzy. To powoduje liczne problemy w interpretacji przepisów dotyczących żołnierzy i funkcjonariuszy.

Główne wątki opracowania skupiają się wokół zagadnień spraw personalnych (osobowych), związanych z mianowaniem na funkcjonariusza, przeniesieniem, mianowaniem na stanowisko służbowe, mianowaniem na stopień służbowy, stwierdzeniem zdolności do pełnienia służby, zawieszeniem w czynnościach służbowych, opiniowaniem służbowym, zwolnieniem ze służby i stwierdzeniem wygaśnięcia stosunku służbowego.

Dokładnie przedstawiono również szczególne uprawnienia związane z wykonywaniem służby, które zostały przyznane funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym ze względu na wyjątkowy i odrębny jej charakter. Do tych szczególnych uprawnień należy zaliczyć większą niż w przypadku innych zatrudnionych stabilizację stosunku służbowego, uprawnienia związane z przydziałem lokalu mieszkalnego oraz prawo do umundurowania i wyżywienia w podczas służby.

Dodatkowo w osobnych rozdziałach omówiono materię związaną z odpowiedzialnością dyscyplinarną funkcjonariuszy oraz opodatkowaniem składników uposażenia. W osobnym rozdziale przedstawiono także uprawnienia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy oraz weteranów wojskowych i wojennych. Ustawodawca przyznaje bowiem osobom zwolnionym ze służby, legitymującym się odpowiednio długim stażem lub zasługami dla suwerenności państwa, uprawnienia o charakterze socjalnym, związane ze statusem byłego funkcjonariusza.

Ogromnym ułatwieniem w odnalezieniu interesujących treści będzie z pewnością systematyka książki, szczególnie rozdziałów dotyczących poszczególnych służb. Każdy z tych rozdziałów składa się z takich samych tematycznie części: w pierwszej omówiono proces rekrutacji do służby (potrzebne dokumenty, predyspozycje odpowiedniego kandydata, przedstawienie kolejnych etapów), w drugiej zostały przedstawione prawa i obowiązki funkcjonariusza danej formacji, w trzeciej – uposażenie i inne świadczenia pieniężne przysługujące funkcjonariuszom. W kolejnych częściach czytelnik może zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi odpowiedzialności służbowej funkcjonariuszy oraz rozwiązania stosunku służbowego.

Całość zawiera liczne odwołania do najnowszego orzecznictwa oraz została uzupełniona wykazem dokumentów niezbędnych do prowadzenia spraw personalnych funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych ze wskazaniem aktu prawnego, z którego pochodzą.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 169.00
ISBN: 9788325576998
Autorzy: Aneta Korcz-Maciejko, Bartosz Opaliński, Ilona Szczepańska, Lucyna Handzel, Maciej Kobak, Małgorzata Sekuła-Leleno, Monika Lew, Piotr Pliś, Przemysław Szustakiewicz, prof. UŁa., Robert Bogdzio, Wojciech Maciejko
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 382
Okładka: Miękka
Format: 165x238x25 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2015
Data wydania: 2015-07-29

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl