Środki zabezpieczające. System Prawa Karnego. Tom 7

Środki_zabezpieczające__System_Prawa_Karnego__Tom_7.png
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 305,38 zł 349,00 zł 305.38
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788325574451

Opis

Prezentowana pozycja Środki zabezpieczające z serii System Prawa Karnego przedstawia w sposób wyczerpujący i pełny ważną dla prawa karnego problematykę środków zabezpieczających.

W niniejszej publikacji, składającej się z 6 rozdziałów kompleksowo i precyzyjnie,w oparciu o najnowszy stan prawny (ale również dokonując analizy prawno-porównawczej) i aktualne  orzecznictwo omówiona została tematyka:

  • istoty środków zabezpieczających;
  • charakteru prawnego poszczególnych środków zabezpieczających;
  • środków zabezpieczających o charakterze leczniczym;
  • środków zabezpieczających o charakterze administracyjnym;
  • wykonywania środków zabezpieczających leczniczych.

Uchwalona przez Sejm RP ustawa z 20.2.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2015 r. poz. 396, obowiązująca od 1.7.2015 r. jest pierwszą tak szeroką nowelizacją prawa karnego od czasu uchwalenia Kodeksu karnego w 1997 r. W prezentowanym tomie Systemu Prawa Karnego, po raz pierwszy w ujęciu systemowym opisano zmiany wynikające z tej noweli, dotyczące zmiany regulacji środków zabezpieczających.

Nowelizacja wprowadza nowe uregulowania w zakresie środków zabezpieczających. Środki zabezpieczające stosowane są tradycyjnie wobec szczególnych kategorii sprawców – osób, których nie można ukarać (gdyż z powodu niepoczytalności nie ponoszą winy), albo wobec których zachodzi uzasadniona obawa, że pomimo ukarania w dalszym ciągu będą popełniać przestępstwa, czy w końcu osób, których nie można ukarać dostatecznie surowo ze względu na granicę stopnia winy, a zachodzi potrzeba realizacji względów izolacyjnych lub prewencyjnych. Środkami zabezpieczającymi są:

  • elektroniczna kontrola miejsca pobytu;
  • terapia;
  • terapia uzależnień, oraz
  • pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

Środek izolacyjno-leczniczy (pobyt w zakładzie psychiatrycznym), jako najsurowszy i najbardziej ograniczający prawa obywatelskie, będzie można stosować jedynie w wypadkach określonych w ustawie. Nowelizacja nie przewiduje orzekania środków zabezpieczających po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego w stosunku do sprawców niepoczytalnych umieszczonych w szpitalu psychiatrycznym. Izolacyjny środek zabezpieczający będzie można orzec wyłącznie w wyroku skazującym. Przewidziano także możliwość orzekania wolnościowych środków zabezpieczających do zakończenia wykonywania kary pozbawienia wolności, jednak nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub odbyciem kary pozbawienia wolności.

Z omówiona zmianą w zakresie środków zabezpieczających wiąże się również art. 13 KK ustawy nowelizacyjnej, który w odniesieniu do czynów popełnionych po wejściu w życie noweli dezaktualizuje ustawę z 22.11.2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia (Dz.U. z 2014 r. poz. 24), zdrowia lub wolności seksualnej innych osób poprzez wskazanie, że ustawa ta ma zastosowanie wyłącznie do osób skazanych za czyn popełniony przed wejściem w życie ustawy z 20.2.2015 r.

Tom 7. Systemu Prawa Karnego, odnoszący się do kluczowych kwestii dotyczących istoty środków zabezpieczających napisany został przez 5 wybitnych Autorów pod redakcją naukową prof. dr hab. L.K. Paprzyckiego – praktyków, specjalistów z dziedziny prawa karnego. Wszystkie zagadnienia zostały omówione w oparciu o najnowszy stan prawny i orzecznictwo sądowe, ze względu na swój unikalny charakter pozycja ta z pewnością zainteresuje zarówno prawników – adwokatów, sędziów i prokuratorów jak i lekarzy psychiatrów zajmujących się leczeniem osób, wobec których zastosowano środki zabezpieczające.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 349.00
ISBN: 9788325574451
Autorzy: Józef Krzysztof Gierowski, Krzysztof Krajewski, Krzysztof Postulski, Lech Paprzycki, Marek Siwek
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 2
Liczba stron: 748
Okładka: Twarda
Format: 155x235x47 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2015
Data wydania: 2015-10-21

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Nowości
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Komentarz
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Komentarz
279,00 zł 244,13 zł
szt.
Kodeks cywilny. Komentarz
Kodeks cywilny. Komentarz
349,00 zł 305,38 zł
szt.
Historia Niemiec
Historia Niemiec
69,00 zł
szt.
Starożytna Grecja
Starożytna Grecja
79,00 zł
szt.
Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku
Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku
55,00 zł
szt.

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl