Rynek cyfrowy. Akt o usługach cyfrowych. Akt o rynkach cyfrowych. Rozporządzenie platform-to-business. Komentarz

RYNEK_CYFROWY__Akt_o_Usługach_Cyfrowych__Akt_o_Rynkach_Cyfrowych__Rozporządzenie_platform_to_business__Komentarz.png
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 493,55 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 549,00 zł

493.55
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 516,06 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788383561431

Opis

Komentarz stanowi pierwsze tak obszerne omówienie tytułowych aktów prawnych:

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19.10.2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Dz.Urz.UE.L Nr 277, str. 1)

Akt o usługach cyfrowych koncentruje się na tworzeniu bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej dla użytkowników cyfrowych i firm, poprzez ochronę praw podstawowych online. Skupia się na przeciwdziałaniu handlu nielegalnymi towarami, zapobieganiu wymianie nielegalnych usług i treści online oraz powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się dezinformacji przez algorytmy. Regulacja ma na celu także usprawnienie procesu usuwania nielegalnych treści znajdujących się w internecie oraz walkę ze szkodliwymi treściami, takimi jak dezinformacja polityczna lub w zakresie zdrowia.

Akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z 14.9.2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 (Dz.Urz.UE.L Nr 265, str. 1)

Celem aktu o rynkach cyfrowych jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom internetowym, niezależnie od ich wielkości. Ustawa określa jasne zasady dla dużych platform, które mają na celu powstrzymanie ich przed narzucaniem nieuczciwych warunków na przedsiębiorstwa i konsumentów. Akt określa kryteria identyfikujące duże platformy internetowe jako strażników dostępu i pozwala Komisji Europejskiej przeprowadzać dochodzenia rynkowe, umożliwiając aktualizowanie obowiązków dla strażników dostępu i sankcjonowanie złych praktyk.

oraz rozporządzenie 2019/1150 platform-to-business

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z 20.6.2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego (Dz.Urz.UE.L Nr 186, str. 57)

Rozporządzenie P2B odnosi się do specyficznej sfery obrotu cyfrowego, jaką są relacje między dostawcami platform pośredniczących w zawieraniu umów i kontaktach z klientami oraz platform zapewniających możliwość przeszukiwania treści internetu, a przedsiębiorcami korzystającymi z tych usług w celu kontaktu z klientami. Stosunki te, często określane jako platform-to-business (P2B), stanowią współcześnie jeden z głównych mechanizmów tworzących prawną i techniczną infrastrukturę obrotu cyfrowego. Rozporządzenie jest pierwszym aktem prawa UE mającym na celu stworzenie sprawiedliwego, przejrzystego i przewidywalnego otoczenia biznesowego dla mniejszych przedsiębiorstw i przedsiębiorców na platformach internetowych.

W Komentarzu w szczegółowy sposób przedstawiono zagadnienia dotyczące:

  • obrotu elektronicznego;
  • ochrony konkurencji oraz konsumentów;
  • ochrony danych osobowych (w związku z wieloma punktami wspólnymi między DSA i DMA oraz RODO).

Publikacja stanowi kompleksowy i pogłębiony przewodnik po omawianej problematyce, będąc pierwszą na polskim rynku publikacją obejmującą cały sektor platform internetowych.

Komentarz ma intuicyjną strukturę wewnętrzną, na którą składa się wiele elementów, w tym szczegółowe spisy treści do artykułów, tytuły tez, pozwalające na bezpośrednie i szybkie odszukanie właściwego zagadnienia oraz szczegółowe odesłania wewnętrzne w ramach komentarza do danego artykułu oraz innych komentarzy do artykułów omawianych aktów, pozwalające na sprawne poruszanie się po tomie.

Książka kierowana jest do przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów, radców prawnych, adwokatów, prokuratorów, a także studentów oraz pracowników naukowych. Publikacja jest jednak szczególnie istotna przede wszystkim dla praktyków, zwłaszcza dla prawników obsługujących podmioty z sektora elektronicznego, jak i dla osób zajmujących się obrotem cyfrowym z perspektywy analitycznej.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 549.00
ISBN: 9788383561431
Autorzy: Agnieszka Jabłonowska, Agnieszka Sołtys, Artur Szmigielski, Barbara Warwas, Bartosz Wołodkiewicz, Eliza Mik, Elwira Macierzyńska-Franaszczyk, Grzegorz Materna, prof. INP PAN, Iga Małobęcka-Szwast, Jarosław Łukawski, Joanna Mazur, Kasper Drążewski, Katarzyna Marita Szreder, Katarzyna Menszig-Wiese, Katarzyna Łakomiec, Krystyna Kowalik-Bańczyk, prof. INP PAN, Magdalena Wilczyńska, Marcin Rojszczak, Maria Magierska, Marta Michałek-Gervais, Mateusz Błachucki, prof. INP PAN, Mateusz Grochowski, Mateusz Kupiec, Paweł Podrecki, prof. INP PAN, Piotr Drobek
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 1324
Okładka: Twarda
Format: 160x240x64 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2024
Data wydania: 2023-12-29

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl