Odpowiedzialność małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej za zobowiązania jednego z nich

978-83-8358-463-8_.jpg
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 221,61 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 249,00 zł

221.61
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 249,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wolters Kluwer Polska
Kod produktu: 9788383584638

Opis

Opracowanie zawiera całościowe omówienie problematyki materialnoprawnej i egzekucyjnej dotyczącej odpowiedzialności małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej za zobowiązania cywilnoprawne jednego z nich.W kompleksowy sposób przedstawia analizę regulacji materialnoprawnej tego zagadnienia zamieszczoną w art. 41 k.r.o. oraz kwestie proceduralne związane z realizacją w postępowaniu egzekucyjnym odpowiedzialności małżonków majątkiem wspólnym, w tym problem obrony małżonków przed egzekucją.
Autor omawia istotne zagadnienia rzadko poruszane w literaturze przedmiotu, takie jak m.in.:• status małżonka dłużnika jako osoby odpowiadającej za cudzy dług;• odpowiedzialność małżonków za zobowiązania niepieniężne;• stosowanie art. 41 k.r.o. w przypadkach zaspokojenia wierzyciela przez jednego z małżonków będącego dłużnikiem solidarnym;• charakter prawny tzw. zgody fakultatywnej małżonka dłużnika: jej przedmiot i zakres, udzielanie w sposób dorozumiany i pod warunkiem, dopuszczalność udzielania przed powstaniem ustroju wspólności majątkowej między małżonkami, odwołanie zgody oraz dopuszczalność modyfikacji jej treści przez małżonka dłużnika;• umowna modyfikacja treści kompetencji wierzyciela do żądania zaspokojenia z majątków małżonków.
Rozważania zamieszczone w pracy mają nie tylko walor teoretyczny, lecz są także zorientowane na rozwiązywanie problemów praktycznych.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla sędziów, komorników, adwokatów i radców prawnych. Notariuszy mogą zainteresować fragmenty dotyczące poddania się egzekucji w akcie notarialnym przez małżonka będącego dłużnikiem oraz przez drugiego małżonka odpowiadającego wyłącznie majątkiem wspólnym za długi współmałżonka, a także udzielania przez małżonka dłużnika zgody, o której mowa w art. 41 par. 1 k.r.o., w tym m.in.: formy zgody, dopuszczalności zgody generalnej i rodzajowej oraz udzielania zgody pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

ISBN: 978-83-8358-463-8
Autorzy: Wojciech Górecki
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Wydanie: 1
Liczba stron: 504
Okładka: twarda
Format: B5
Medium: Książka papier
Wersja publikacji: Książka papier
Rok publikacji: 2024
Stan prawny: 15 kwietnia 2024 r.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl