Inni klienci kupili
Monitor Prawniczy Nr 5/2022
Monitor Prawniczy Nr 5/2022
85,00 zł 75,65 zł
szt.

Monitor Prawniczy Nr 4/2022

Monitor_Prawniczy_Nr_4_2022.png
 • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 75,65 zł 85,00 zł 75.65
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 977123065022807

Opis

Specjalistyczny dwutygodnik omawiający kluczowe zagadnienia prawnicze.

W numerze 4/2022 „Monitora Prawniczego" polecamy:

 • prof. UO dr hab. Rafał AdamusO nierównowadze w systemie prawa o niewypłacalności: demotywatory restrukturyzacji". Prawo gospodarcze ma bardzo ścisły związek z życiem gospodarczym. Jego kształt w istotny sposób wpływa na podejmowane decyzje biznesowe. Z kolei powstawanie problemów ekonomicznych przedsiębiorców jest zjawiskiem naturalnym. Normy prawne powinny w takich przypadkach służyć pomocą. Źle jest wówczas, gdy normy prawne są wadliwie skonstruowane. Niemniej nawet najdoskonalsze prawo nie pomoże w problemach gospodarczych, jeżeli system sądowniczy jest niewydolny. W polskim systemie prawa o niewypłacalności cały czas występuje stan pewnej nierównowagi. Problemowi temu poświęcona jest publikacja.
 • Weronika Herbet-HomendaPrzeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Analiza głównych założeń ustawy z 17.11.2021 r.". 23.12.2021 r. weszła w życie ustawa z 17.11.2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która zastąpiła dotychczas obowiązującą ustawę o takim samym tytule. Poza wprowadzeniem szeregu zmian wynikających z implementacji przepisów unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 z 17.4.2019 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych3, polski ustawodawca zdecydował się na uzupełnienie tzw. regulacji przewagowej o kilka aspektów proceduralnych, dotyczących m.in. decyzji tymczasowych oraz procedury dobrowolnego poddania się karze. Celem artykułu jest przekrojowa analiza nowej regulacji, ze szczególnym uwzględnieniem zmian dotyczących postępowania przed Prezesem UOKiK.
 • dr Mateusz BaszczykDelegowanie członka rady nadzorczej spółki akcyjnej do czasowego wykonywania czynności członka zarządu – zagadnienia wybrane". Zasadą jest, że ta sama osoba nie może jednocześnie wykonywać czynności członka rady nadzorczej oraz zarządu (art. 387 § 1 KSH). Jest tak dlatego, że nadzorowany jednocześnie nie może być nadzorującym. Jednak w pewnych, wyjątkowych okolicznościach ustawodawca zezwala na odstąpienie od tej reguły. Szczególnym przypadkiem są okoliczności opisane w art. 383 § 1 KSH, który upoważnia radę nadzorczą spółki do delegowania swojego członka do czasowego wykonywania czynności członka zarządu. Celem artykułu jest omówienie tej problematyki, a także odpowiedź na pytania budzące wątpliwości praktyki, w tym dotyczące dopuszczalności kilkukrotnych delegacji oraz statusu delegowanego (zarówno z perspektywy funkcjonowania zarządu, jak i rady nadzorczej).
 • dr Wojciech Gierszewski>>Oczywistość<< niespełniania przesłanek ochrony jako przyczyna odmowy rejestracji wzoru przemysłowego". Artykuł podejmuje próbę określenia zakresu zastosowania art. 110 ust. 3 ustawy z 30.6.2000 r. – Prawo własności przemysłowej w odniesieniu do możliwości wydania przez Urząd Patentowy RP decyzji odmownej w sprawie udzielenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Tematyka ta spotkała się dotychczas z dość pobieżnym zainteresowaniem w doktrynie i brakiem wypowiedzi w judykaturze, dotyka zaś istotnej kwestii jaką jest zakres kompetencji Urzędu Patentowego RP do merytorycznego badania zgłoszenia wzoru przemysłowego i spełnienia warunków ochrony.
 • Kinga Jaszczyk, Paula Mroczkowska-KrólZabezpieczenie środka dowodowego – pierwsze wnioski z praktyki orzeczniczej". Ustawą z 13.2.2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadzono do polskiego porządku prawnego instytucję zabezpieczenia środka dowodowego w sprawach z zakresu własności intelektualnej. Jej stosunkowo krótkie obowiązywanie sprawia, że budzi ona sporo wątpliwości. Celem artykułu jest analiza problemów związanych z poszczególnymi przesłankami warunkującymi zastosowanie przedmiotowej instytucji, jak również przedstawienie wniosków płynących z dotychczasowej praktyki orzeczniczej.
 • dr Adriana Tomczyk, Piotr ZielonkaForma przebaczenia przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku po wydziedziczeniu go w testamencie – glosa – III CZP 37/18". Glosowany wyrok Sądu Najwyższego dotyczy niezwykle istotnego, z punktu widzenia prawa spadkowego, zagadnienia dotyczącego formy przebaczenia przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku po wydziedziczeniu go w testamencie. Glosa ma charakter aprobujący co do samego rozstrzygnięcia merytorycznego Sądu Najwyższego, zgodnie z którym przebaczenie przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku może nastąpić także po wydziedziczeniu go w testamencie i do swej skuteczności nie wymaga zachowania formy testamentowej. Natomiast uwagi krytyczne dotyczą niektórych punktów uzasadnienia uchwały. Istotnym elementem glosy jest analiza cywilnoprawnej konstrukcji prawnej przebaczenia uwzględniająca perspektywę etyczną omawianego zagadnienia.

W Monitorze Prawniczym znajdziesz:

 • Wnikliwe opracowania analizujące najistotniejsze zmiany w prawie.
 • Fachowe opinie i analizy zagadnień problemowych.
 • Przegląd najistotniejszego, nowego orzecznictwa.
 • Aktualności z sal sądowych.
 • Obszerne dodatki tematyczne.
 • Odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji.

Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 85.00
ISBN: 977123065022807
Autorzy: -
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 52
Okładka: Miękka
Format: 209x287x2 mm
Wersja publikacji: Czasopismo
Rok publikacji: 2022
Data wydania: 2022-03-01

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Nowości
Monitor Podatkowy Nr 3/2022
Monitor Podatkowy Nr 3/2022
139,00 zł 123,71 zł
szt.
Granica osobowości prawnej spółki kapitałowej
Granica osobowości prawnej spółki kapitałowej
199,00 zł 177,11 zł
szt.
Polski proces karny [PRZEDSPRZEDAŻ]
Polski proces karny [PRZEDSPRZEDAŻ]
79,00 zł 67,15 zł
szt.
Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku 2022
Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku 2022
229,00 zł 203,81 zł
szt.
Nauka o państwie i polityce [PRZEDSPRZEDAŻ]
Nauka o państwie i polityce [PRZEDSPRZEDAŻ]
69,00 zł 58,65 zł
szt.
Prawo administracyjne. Kazusy dla aplikantów
Prawo administracyjne. Kazusy dla aplikantów
119,00 zł 105,91 zł
szt.
Prawo karne. Podręcznik dla aplikantów
Prawo karne. Podręcznik dla aplikantów
129,00 zł 114,81 zł
szt.
Apelacje z prawa cywilnego na przykładach i wzorach
Apelacje z prawa cywilnego na przykładach i wzorach
119,00 zł 105,91 zł
szt.

Infolinia: 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl