Apelacja i postępowanie apelacyjne w sprawach cywilnych. Komentarz | Linia orzecznicza

Apelacja_i_postępowanie_apelacyjne_w_sprawach_cywilnych__Komentarz___Linia_orzecznicza.png
 • promocja
 • nowość
Dostępność: Przedsprzedaż
Wysyłka w: po premierze u wydawcy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 177,66 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 189,00 zł

177.66
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 189,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788383560618

Opis

W ramach dwuinstancyjności postępowania cywilnego apelacja stanowi środek odwoławczy, przysługujący od nieprawomocnych orzeczeń zapadających przed sądem I instancji (wyroków w postępowaniu procesowym i postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym). Możliwość odwołania się od wyroku jest również zapewnieniem rzetelnego procesu, który w swej złożoności może wzbudzać pewne wątpliwości i obawy.

Celem komentarza jest przede wszystkim wyjaśnienie znaczenia postępowania apelacyjnego oraz apelacji jako środka odwoławczego, a także nauczenie stosowania tego środka w praktyce prawniczej, bowiem jego umiejętne sporządzenie może stać się kluczem do uzyskania sprawiedliwego wyroku.

Praktyczny komentarz okaże się przydatny przede wszystkim w:

 • sporządzeniu apelacji,
 • skierowaniu apelacji do właściwego sądu,
 • uwzględnieniu terminu wniesienia apelacji,
 • wskazaniu w apelacji właściwego zakresu zaskarżenia,
 • skonstruowaniu skutecznych zarzutów,
 • przewidywaniu potencjalnych skutków wniesienia apelacji,
 • zapoznaniu się z regułami postępowania apelacyjnego.

Ponadto, publikacja szeroko omawia kwestie apelacji i wymogów formalnych z nią związanych, całościowego przebiegu postępowania apelacyjnego, zakresu kognicji sądu odwoławczego i ostatecznie orzeczenia sądu II instancji, m.in. prawomocności, wykonalności, zwrotu akt do sądu I instancji, cofnięcia apelacji i wielu innych.

Poza omówieniem przepisów dotyczących apelacji i postępowania apelacyjnego wyszczególniono również linie orzecznicze dotyczące poszczególnych zagadnień.

W publikacji znajdują się także przykładowe wzory apelacji, a także orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.

W kolejnym wydaniu publikacji uwzględniono najnowszą doktrynę, orzecznictwo oraz nowelizacje. Zostały uwzględnione zmiany dotyczące m.in.:

 • wstrzymania z mocy prawa postanowienia w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie Konwencji haskiej z 1980 r. (ustawą z 7.4.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1098);
 • nowych wymogów pism procesowych, terminu wniesienia apelacji, zaskarżalności postanowień zapadających w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 614).
 • składu sądu w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 7.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy Nr 3216),
 • postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (ustawa z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1615).

Autor w przystępny sposób dokonuje omówienia najistotniejszych przepisów z zakresu postępowania apelacyjnego, wskazując obowiązujące orzecznictwo. W publikacji znajdują się również przykładowe wzory apelacji i orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.

Publikacja jest w szczególności polecana dla pełnomocników procesowych: sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 189.00
ISBN: 9788383560618
Autorzy: Michał Kłos
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 2
Liczba stron: -
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Format: 145x205x15 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2023
Data wydania: 2023-10-31 [termin pewny]

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl