Przegląd Podatkowy - Nr 6/2019 [338]

Przegląd Podatkowy - Nr 6/2019 [338]
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 68,40 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 72,00 zł

68.40
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,08 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wolters Kluwer Polska
Kod produktu: KIK-6502:201906

Opis

Przegląd Podatkowy 6/2019
W czerwcowym numerze "Przeglądu Podatkowego" inicjujemy serię artykułów odnoszących się do problemów podatkowych w działalności komorników. Cykl rozpoczyna artykuł dotyczący statusu komorników jako podatników VAT - dyskusyjnego na tle przepisów nowej ustawy o komornikach sądowych. Jego celem jest ustalenie, czy w aktualnym stanie prawnym status komorników na gruncie podatku od towarów i usług stał się jednoznaczny. W artykule rozważono argumenty za uznaniem i przeciw uznaniu czynności komorników wykonywanych w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym za samodzielnie prowadzoną działalność gospodarczą, co warunkuje uzyskanie statusu podatnika VAT, oraz argumenty za uznaniem i przeciw uznaniu komorników za organy władzy publicznej, które - w zakresie działalności wykonywanej w takim charakterze - zostały wyłączone z pojęcia podatnika VAT. W wydanej 15.04.2019 r. interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził, że komornik sądowy nie ponosi samodzielnie odpowiedzialności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Nie świadczy też usług w tradycyjnym rozumieniu, nie jest więc podatnikiem VAT. Z kolei w swoim wyroku z 10.04.2019 r., C-124/18, który omawiamy w dziale Przegląd orzecznictwa TSUE, Trybunał Sprawiedliwości przyznał, że  komornicy nie mogą doliczać podatku do opłat za czynności egzekucyjne, muszą pomniejszać swoje wynagrodzenie o kwotę VAT. 
W dalszym ciągu podejmujemy także tematykę cen transferowych po zmianach w ustawach o podatkach dochodowych - tym razem opisujemy zmiany oraz ich przyczyny w obszarze wyceny wartości niematerialnych i prawnych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Katalog metod podatkowych, które mogą być stosowane przez organy podatkowe do badania rynkowości rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi poprzez dodanie technik wyceny, został rozszerzony od 1.01.2019 r.
W ubiegłym roku w czerwcu zaczęła obowiązywać ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Obecnie zaś wchodzą w życie pozostałe zmiany w zakresie możliwości ubiegania się o zwolnienie z podatku dochodowego dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje. W artykule pt. Nowe SSE, czyli co zmieniło się po wejściu w życie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji porównujemy je z dotychczas obowiązującymi regulacjami strefowymi. Zasadniczą zmianą jest przede wszystkim możliwość ubiegania się o wsparcie publiczne, niezależnie od lokalizacji inwestycji, w myśl postulatu „Polska Strefą Inwestycji”. Ponadto wprowadzono określone kryteria jakościowe i ilościowe uzależnione od wielkości, lokalizacji i charakteru planowanej inwestycji, a także wielkości przedsiębiorstwa, warunkujące możliwość ubiegania się o decyzję o wsparciu. Czy wprowadzone regulacje, mające na celu zachęcanie przede wszystkim mikro-, małych i średnich przedsiębiorców do inwestycji w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo, okażą się skuteczne? Czas pokaże.
Warto również zapoznać się z wytycznymi TS zawartymi w wyroku z 26.02.2019 r., C-135/17 dotyczącym relacji pomiędzy niemieckimi przepisami o kontrolowanej spółce zagranicznej a unijną swobodą przepływu kapitału - w kontekście konstrukcji polskich przepisów o CFC. Prezentujemy je w artykule pt. Stosowanie regulacji CFC do podmiotów z państw trzecich na kanwie wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie unijnej swobody przepływu kapitału.
Iwona KaczorowskaRedaktor Naczelna „Przeglądu Podatkowego”

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Medium: Czasopismo papier
Wersja publikacji: Czasopismo papier
Rok publikacji: 2019

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl