Zamknięcie roku 2023

Okladka-ZR2023.png
  • promocja
Dostępność: mało
Wysyłka w: 24 godziny + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 217,55 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 229,00 zł

217.55
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 217,55 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 9788363251376

Opis

Przedstawiamy kolejne wydanie unikalnej na rynku publikacji nt. zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzania rocznego sprawozdania finansowego.

Książka stanowi kompendium wiedzy na temat zasad księgowego i podatkowego rozliczenia oraz zamknięcia roku obrotowego przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki stosujące ustawę o rachunkowości.

Zaletami opracowania są jego aktualność, przyjazny język, liczne przykłady, odwoływanie się nie tylko do przepisów ustawy o rachunkowości czy ustaw podatkowych, lecz także do zapisów Krajowych Standardów Rachunkowości, rozporządzeń wykonawczych, rekomendacji Ministerstwa Finansów, interpretacji wydawanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej i wyroków sądów administracyjnych.

Pierwsza część książki dotyczy sporządzania, podpisywania, zatwierdzania oraz przekazywania rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności. Szczegółowo omówiono w niej wszystkie elementy sprawozdania finansowego (wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunek przepływów pieniężnych, dodatkowe informacje i objaśnienia). Ponadto zwrócono uwagę na:

  • rolę inwentaryzacji przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego,
  • sporządzanie, podpisywanie i przekazywanie elektronicznych sprawozdań – finansowego oraz z działalności,
  • typowe błędy popełniane przy sporządzaniu i ogłaszaniu rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności.

W drugiej części przedstawiono wybrane problemy związane z ogólnymi zasadami rozliczenia podatku dochodowego (CIT i PIT) przez podatników prowadzących księgi rachunkowe, z uwzględnieniem tematów szczególnie istotnych z puntu widzenia prawidłowego rozliczenia rocznego, takich jak prawo do stosowania 9-proc. stawki CIT, przychody i koszty na przełomie roku, zasady odliczenia ulg podatkowych czy strat z lat ubiegłych.

Sporo miejsca poświęcono zagadnieniu opodatkowania dochodów z udziału w spółkach, w tym:

  • dochodu z wystąpienia wspólnika, zmniejszenia udziału kapitałowego oraz rozwiązania spółki jawnej, partnerskiej i cywilnej,
  • zysku wypłacanego przez spółkę osobową będącą podatnikiem CIT,
  • dochodu ze wspólnego przedsięwzięcia oraz ze spółki cichej.

Przedstawione zostały również szczególne zasady rozliczenia podatku i obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych. Nie zabrakło tematów z zakresu ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT). Szczegółowo omówiono:

  • warunki stosowania tej formy opodatkowania i przesłanki wyłączające możliwość jej wyboru bądź powodujące utratę prawa do niej i konieczność przejścia na zasady ogólne,
  • podział wyniku finansowego spółki objętej estońskim CIT, w tym jej obowiązki jako podatnika i płatnika tego podatku,
  • budzące wiele wątpliwości i wciąż czkające na jednoznaczne wyjaśnienie – bilansowe aspekty rozliczenia estońskiego

CIT (kwestia podatku odroczonego, dodatkowych ujawnień, tzw. noty podatkowej, roku obrotowego, dodatkowego sprawozdania finansowego sporządzanego w związku z przejściem na tę formę opodatkowania).

Książkę zamyka publikacja na temat zasad rozliczenia w 2023 r. podatku od przychodu ze środków trwałych będących budynkami.

 

Autor: Zdzisław Fedak

Rok wydania: 2023

Format: A4

Liczba stron: 608

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl