W poszukiwaniu nowych kierunków badawczych. Prawo rzymskie na łamach „Przeglądu Prawa i Administracji” w latach 1876-1939

W_poszukiwaniu_nowych_kierunków_badawczych__Prawo_rzymskie_na_łamach_„Przeglądu_Prawa_i_Administracji”_w_latach_1876_1939.png
  • promocja
  • nowość
Dostępność: Przedsprzedaż
Wysyłka w: po premierze u wydawcy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 234,06 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 249,00 zł

234.06
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 249,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788383563473

Opis

Publikacja stanowi efekt długotrwałych i pogłębionych badań związanych z dziejami nauki prawa rzymskiego na przełomie XIX i XX wieku. Podejmuje problematykę znaczenia czasopiśmiennictwa prawniczego dla nauki prawa rzymskiego oraz jego postrzegania w kontekście zmiany metodologicznej w latach 1876–1939 na łamach lwowskiego periodyku Przegląd Prawa i Administracji. Celem pracy było uchwycenie kierunków rozwoju i ewolucji prac lwowskiego środowiska naukowego, a także ustalenie znaczenia lwowskiego czasopisma dla rozwoju rodzimej nauki prawa rzymskiego. Pozwoliło to sformułować wnioski dotyczące obrazu środowiska naukowego czasów przełomu XIX i XX w. oraz znaczenia lwowskiego periodyku dla poszukiwania nowych kierunków badawczych.

W pracy omówiono zagadnienia ogólne: historię Przeglądu Prawa i Administracji na tle polskiego czasopiśmiennictwa prawniczego oraz syntetycznie przedstawiono również rodzime środowisko romanistyczne w czasach, gdy był wydawany lwowski periodyk. W pracy odniesiono się szczegółowo do prac naukowych odnoszących się do prawa rzymskiego, opublikowanych na łamach Przeglądu. Uwzględniono przy tym poszukiwanie nowych kierunków badawczych w obrębie romanistyki prawniczej, jakie miało miejsce na łamach periodyku. Odniesiono się również do osiągnięć zapomnianych uczonych (i ich prac), nekrologów i wspomnień pośmiertnych poświęconych zmarłym romanistom oraz okolicznościowych notatek dotyczących wydarzeń uniwersyteckich powiązanych ze światem romanistyki. Ostatnia część rozprawy jest poświęcona dyskursowi dotyczącemu nauczania prawa rzymskiego, jaki miał miejsce na łamach Przeglądu. Omówiono w niej opublikowane w czasopiśmie recenzje dotyczące podręczników do nauki prawa rzymskiego, a także odniesiono się do głośnej dyskusji na temat miejsca przedmiotów historyczno-prawnych (w tym prawa rzymskiego) w kanonie studiów prawniczych.

Książka jest adresowana przede wszystkim do radców prawnych, adwokatów, sędziów, studentów, pracowników naukowych, historyków ogólnych, socjologów oraz badaczy dziejów nauki.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 249.00
ISBN: 9788383563473
Autorzy: Grzegorz Nancka
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 284
Okładka: Twarda
Format: 145x205x36 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2024
Data wydania: 2024-05-27 [termin pewny]

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl