Studia Prawa Prywatnego. Zeszyt 1/2022

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 139,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
139.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 977189512722601

Opis

Kompleksowa analiza polskiego i europejskiego prawa prywatnego ze wskazaniem systemowych rozwiązań.

W prezentowanym Zeszycie 1/2022 zostały opublikowane następujące artykuły:

  • Ewa Rott-Pietrzyk, Mateusz Grochowski, Umowa agencyjna – problemy definicyjne i kwalifikacyjne na tle umów o pośrednictwo handlowe,
  • Kinga Bączyk-Rozwadowska, Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z pozostawienia ciał obcych w polu operacyjnym,
  • Edyta Hadrowicz, Pactum de non petendo a kompetencja zaskarżalności roszczenia

Artykuł Profesor Ewy Rott-Pietrzyk i Doktora Mateusza Grochowskiego skupia się na problematyce umowy agencyjnej na tle umów o pośrednictwo handlowe. Autorzy podejmują analizę ram normatywnych (podmiotowych i przedmiotowych) dla umowy agencyjnej w prawie polskim. Artykuł omawia ewolucję przepisów o pośrednictwie handlowym, przedstawia definicje umowy agencyjnej oraz jej elementy istotne. W swoim artykule autorzy poruszają także problematykę charakteru norm prawnych odnoszących się do umowy agencyjnej i systemową pozycję przepisów o umowie agencyjnej.

Profesor Kinga Bączyk-Rozwadowska porusza problematykę odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikającej z pozostawienia ciał obcych w polu operacyjnym. Autorka omawia kwestie kwalifikacji prawnej działań lekarza, podstawy odpowiedzialności za szkody wyrządzone pozostawieniem ciała obcego. Artykuł zawiera również rozważania na temat naprawienia szkody i krzywdy wynikłej z działania szpitala bądź lekarza.

Problematykę pactum de non petendo w kontekście kompetencji wierzyciela do zaskarżalności roszczenia prezentuje w swoim artykule Profesor Edyta Hadrowicz. Autorka wyjaśnia pojęcie zaskarżalności, omawia dopuszczalność drogi sądowej w stosunku do zaskarżalności roszczenia opartego na mocy pactum de non petendo. Artykuł zawiera również rozważania na temat charakteru zaskarżalności oraz różnic między zaskarżalnością a swobodą kontraktowania oraz zrzeczenia roszczenia. Analizie została poddana także kwestia zaskarżalności jako przesłanki badanej a z urzędu, czy wyłącznie w razie podniesienia zarzutu przez dłużnika.

Studia Prawa Prywatnego to kwartalnik związany z najbardziej prestiżową serią książkową w ofercie Wydawnictwa C.H.Beck: System Prawa Prywatnego, publikowaną we współpracy z Instytutem Naukowym PAN. Opiekę merytoryczną nad kwartalnikiem sprawują najwybitniejsze autorytety polskiego prawa prywatnego. Redaktorem Naczelnym był prof. Zbigniew Radwański. Jego dzieło kontynuuje prof. Bogudar Kordasiewicz, jako Redaktor Naczelny wraz z Zastępcą Redaktora Naczelnego dr. Mateuszem Grochowskim.


Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 139.00
ISBN: 977189512722601
Autorzy: Bogudar Kordasiewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 60
Okładka: Miękka
Format: 205x287x4 mm
Wersja publikacji: Czasopismo
Rok publikacji: 2022
Data wydania: 2022-02-16

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl