Przegląd zmian kadrowo-płacowych 2022/2023

Przegląd_zmian_kadrowo_płacowych_2022_2023.png
 • promocja
 • nowość
Dostępność: Przedsprzedaż
Wysyłka w: po premierze u wydawcy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 123,71 zł 139,00 zł 123.71
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 9788382915747

Opis

Praktyczny poradnik, który w przystępny sposób opisuje zmiany w zakresie prawa pracy. Ten zbiór informacji ma przeprowadzić służby kadrowe w firmie, urzędzie, a także biurze rachunkowym przez zakamarki licznych zmian w prawie, jakie obecnie zachodzą lub będą miały miejsce w 2023 roku.

W publikacji, na licznych przykładach i praktycznych wskazówkach, omawiane są najważniejsze zmiany, z którymi każdy będzie się mierzył w najbliższych tygodniach i miesiącach 2023 roku.

Płaca minimalna

Tylko w tym opracowaniu pokażemy konsekwencje podwójnej zmiany płacy minimalnej w 2023 r. Po raz pierwszy podwyżka nastąpi od stycznia 2023 roku oraz lipca 2023 roku. Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej będzie wiązała się z wyzwaniem dla pracodawców nie tylko pod kątem finansowym – wzrost o prawie 600 zł porównując lipiec 2023 do grudnia 2022 roku. To również rosnące wysokości świadczeń powiązanych z płacą minimalną.

Praca zdalna i badanie trzeźwość

Wiele miejsca poświęcamy nowym rozwiązaniom w Kodeksie pracy, jakim jest praca zdalna oraz badanie trzeźwości. Ta nowość polega na wpisaniu na stałe do KP możliwości świadczenia pracy zdalnej co będzie się wiązało z koniecznością wprowadzenia regulaminu/porozumienia obejmującego zasady pracy zdalnej. Jakie będą zasady pracy zdalnej okazjonalnej, w jaki sposób zostaną określone zasady ryczałtu za pracę zdalną oraz jakie przepisy i zasady BHP należy uwzględnić w tego rodzaju pracy przeczytają Państwo w książce. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość swoich pracowników – o tym jak się do tego przygotować również dowiedzą się Państwo z książki.

PPK

Ważną zmianą dla działu kadr jest nowelizacja ustawy o PPK. Prezentujemy wskazówki dotyczące działania i obowiązków pracodawców w związku z pierwszym i ponownym automatycznym zapisem do PPK, który będzie miał miejsce na początku 2023 roku. Omówimy od kogo i na jakich zasadach pracodawcy znowu będą otrzymywali deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Przytoczone zostaną również nowe przepisy dotyczące uprawnień inspekcji pracy, która może kontrolować pracodawców w związku ze zniechęcaniem do uczestnictwa w PPK, co będzie szczególnie teraz istotne, kiedy pojawi się pierwszy ponowny automatyczny zapis do PPK. Kontrola inspekcji pracy może się wiązać z bardzo wysokimi karami. W książce omówione zostały procedury i działania dotyczące tego, jak ustrzec się tych kar.

Podróże służbowe

W publikacji skomentowane zostaną nowe stawki dotyczące diety z tytułu podróży służbowej i podróży zagranicznej, które zostały zmienione po 10 latach. Wskazane zostaną również nowe stawki dotyczące tzw. kilometrówki zmieniane po 15 latach. Książka zawiera nowe wysokości diet zagranicznych dla wszystkich krajów.

Zmiany podatkowe

W publikacji opisano również zmiany w uwzględnianiu kwoty zmniejszającej podatek w zaliczkach na podatek dochodowy w ciągu roku oraz nowy wzór formularza PIT-2, PIT-2A oraz PIT-3.

Nowy wzór PIT-2 spowoduje duże zamieszanie w zakładach pracy, pracownicy będą mogli składać dokument już nie do jednego, ale nawet dwóch lub trzech pracodawców i proporcjonalnie dzielić kwotę zmniejszającą podatek. O tym, jakie wiążą się z tym obowiązki przeczytać będą mogli Państwo w publikacji.

Ponadto przedstawiono zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz wspólników spółek w 2023 r. oraz możliwość jej odliczenia od podstawy opodatkowania. Omówiono także najważniejsze zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych m.in. możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 r., wyłączenie odpowiedzialności płatnika podatku i ujednolicenie terminów składania zeznań podatkowych.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla:

 • Księgowych, kadrowych, osób odpowiedzialnych za kadry i płace w organizacji,
 • Osób zarządzających podmiotem zatrudniającym,
 • Pracodawców,
 • Podmiotów zatrudniających prowadzących PPK,
 • Przedsiębiorcy w szczególności na ryczałcie, podatku liniowym, karcie podatkowej.

Książka uwzględnia ustawy i nowelizacje:

 • Nowelizacje ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (art. 28a dodany ustawą o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079),
 • Rozporządzenie Rady Ministrów z 13.9.2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz.U. 2022 r. poz. 1952),
 • Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 25.10.2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2302).

Opracowanie przybliży czytelnikowi aktualne regulacje i pozwoli na przygotowanie się na nie poprzez:

 • unikalny zestaw informacji skoncentrowany na tematyce kadrowej i płacowej,
 • zbiór praktycznych rozwiązań w postaci gotowych przykładów,
 • dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
 • wyróżnienie w treści zagadnień ważnych i nowych,
 • wzory dokumentów do pobrania.

Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 139.00
ISBN: 9788382915747
Autorzy: Oskar Sobolewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 150
Okładka: Miękka
Format: 165x238x15 mm
Wersja publikacji: Książka
Rok publikacji: 2022
Data wydania: 2022-12-30 [termin pewny]

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Promocje

Infolinia: 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl