Przegląd Podatkowy - Nr 3/2021 [359]

Przegląd Podatkowy - Nr 3/2021 [359]
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 76,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 80,00 zł

76.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 71,20 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wolters Kluwer Polska
Kod produktu: KIK-6502:202103

Opis

 W numerze marcowym analizie poddajemy kolejną nową preferencję podatkową, jaką jest opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Tzw. estoński CIT obowiązujący w Polsce od 1 stycznia jest, obok opodatkowania CIT spółek komandytowych, najbardziej kontrowersyjną i gorąco dyskutowaną zmianą. Jego największą zaletą jest brak bieżącego opodatkowania podatkiem dochodowym; podatek jest należny dopiero w momencie wypłaty zysków ze spółki. Niestety przepisy regulujące opodatkowanie estońskim CIT trudno uznać za proste czy wyjątkowo korzystne dla podatników. Z pewnością jego wybór nie służy również uproszczeniu rozliczeń podatkowych. Artykuł pt. Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, czyli estoński CIT à la polonaise omówiono m.in. • Jakie warunki muszą spełniać podatnicy, aby mogli opodatkować swoje dochody ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych?• Czy wszyscy podatnicy, którzy spełniają warunki do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, mogą z niego skorzystać?• Jakie obowiązki zostały nałożone na spółki, które wybrały opodatkowanie ryczałtem?
 
 Artykuł będącym tematem miesiąca dotyczy rozważań na temat przepisów art. 119a i n. Ordynacji podatkowej w kontekście możliwości ich zastosowania w przypadkach, gdy zdarzenie wywołujące skutki podatkowe oraz te skutki wystąpiły przed wejściem w życie klauzuli antyabuzywnej, natomiast samo zobowiązanie podatkowe – z uwagi na okresowy tryb jego określania – powstało już po wejściu w życie tej klauzuli.  Autorzy artykułu pt. Stosowanie regulacji GAAR do operacji dokonanych przed jej wejściem w życie. Czy walka o efektywność systemu podatkowego usprawiedliwia już wszystko? dogłębnie analizują przepis przejściowy, dotychczasowe argumenty doktryny oraz jedną z opinii Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, która ten temat podjęła, a także bardzo trafnie wyjaśniają różnicę pojęć retroaktywność vs. restrospektywność.
 
 W numerze omawiamy również niekorzystne zmiany dla podatników PIT, tj. ulgę abolicyjną po zmianach od 1.01.2021 r. Przyniosą one zapewne efekt w postaci erozji bazy podatników i rezygnacji z polskiej rezydencji podatkowej. Już teraz obserwuje się to zjawisko wśród osób uzyskujących dochody za granicą. Zmiany te są kontrowersyjne, były też szeroko dyskutowane zarówno w toku konsultacji publicznych, jak i prac legislacyjnych. W artykule pt. Ograniczenie ulgi abolicyjnej i inne zmiany w opodatkowaniu dochodów osiąganych przez polskich rezydentów za granicą przedstawiamy m.in.• Kiedy ulga abolicyjna została wprowadzona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jakie było jej uzasadnienie?• Jakie wątpliwości pojawiały się w kontekście stosowania ulgi abolicyjnej?• Na czym polega, wprowadzone od 1.01.2021 r., ograniczenie ulgi abolicyjnej?
 
 Nowością 2021 r. jest także obciążenie w postaci tzw. opłaty małpkowej. Budzi ona sporo pytań i wątpliwości podmiotów zobowiązanych do ich przestrzegania – zarówno w zakresie tego, kto powinien wypełniać nowe obowiązki i płacić opłatę, czy też tego, które wyroby korzystają z wyłączeń przewidzianych przez te nowe regulacje. Artykuł pt. Podatkowe aspekty opłaty od „małpek” ma na celu przybliżenie podstawowych elementów nowego rodzaju opłaty dotyczącej zezwoleń na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi, którą zostały objęte alkohole w opakowaniach o pojemności do 300 ml, tzw. małpki. Tekst odnosi się, poza przedmiotem opłaty i podmiotami zobowiązanymi do jej wniesienia, także do zasad kalkulacji nowej daniny oraz obowiązków sprawozdawczych. W artykule skupiono się na problemach praktycznych nowych regulacji.
 
  Przegląd Podatkowy jest jednym z nielicznych periodyków o tematyce podatkowej, tak wysoko ocenianym przez doradców podatkowych, biegłych rewidentów, pracowników organów podatkowych oraz prawników, dyrektorów finansowych i księgowych. Publikacje są pogrupowane w poszczególnych działach. Artykuł poświęcony najważniejszemu zagadnieniu w danym miesiącu jest prezentowany jako “Temat miesiąca”.

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Medium: Czasopismo papier
Wersja publikacji: Czasopismo papier
Rok publikacji: 2021

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl