Monitor Prawniczy Nr 5/2022

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 85,00 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
85.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wydawnictwo C.H. Beck
Kod produktu: 977123065022809

Opis

Specjalistyczny dwutygodnik omawiający kluczowe zagadnienia prawnicze.

W numerze 5/2022 polecamy:

  • Maciej RzeszutekStan epidemii jako przesłanka sądowej modyfikacji umowy". Pandemia COVID-19 wywołała reakcję prawną władz publicznych m.in. w postaci stanu epidemii, który wywarł duży wpływ na życie gospodarcze. Artykuł stanowi analizę stanu epidemii w odniesieniu do poszczególnych przesłanek sądowej modyfikacji umowy (art. 357[1] KC): nadzwyczajnej zmiany stosunków, nieprzewidywalności jej skutków oraz naruszenia równowagi kontraktowej w postaci nadmiernych trudności w spełnieniu świadczenia lub groźby rażącej straty.
  • Tomasz Janas, Piotr RatusznikGdy YouTube zawiesza Ci Kanał Sportowy. Mapa drogowa dla youtubera". Problematyka prawnych aspektów funkcjonowania YouTube to zagadnienie niedostatecznie opisane w doktrynie. Użytkownicy tego serwisu z każdym dniem są konfrontowani z coraz to nowymi problemami. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia blokowania lub zawieszania poszczególnych treści, które są dostępne na YouTube. Od pewnego czasu szczególnie interesujących stanów faktycznych dostarczają twórcy „Kanału Sportowego".
  • dr Ewelina Kumor-Jezierska, dr Tomasz JezierskiZwalczanie nielegalnego zatrudnienia w świetle „Polskiego Ładu" – rozwiązania podatkowe". Nielegalne zatrudnienie jest istotnym problemem społecznym i zdecydowanie powinno być oceniane negatywnie. O ile pomiędzy stronami można próbować je bronić powołując się na paremię volenti non fit iniuria, jeżeli rzeczywiście w danej relacji wystąpiła wola obu stron, to próby obrony skazane są na klęskę ze względu na szkody wyrządzane w finansach publicznych. Szkody te powstają nie tylko w krótkim czasie (brak ponoszenia ciężarów publicznoprawnych, pomimo obowiązku wyrażonego w art. 84 Konstytucji RP), ale i w długim okresie (późniejsze czerpanie ze środków publicznoprawnych pomimo wcześniejszego finansowego nieprzyczynienia się do ich zgromadzenia). Artykuł stanowi próbę oceny rozwiązań podatkowych wprowadzonych zapisami „Polskiego Ładu", a mających na celu walkę z nielegalnym zatrudnieniem.
  • Arkadiusz BaranBezwarunkowy charakter zgody na rozprowadzanie programów objętych regulacją must carry/must offer – stanowisko KRRiT z 27.1.2022 r.". Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała 27.1.2022 r. stanowisko w sprawie interpretacji przepisów regulujących rozprowadzanie programów objętych zasadą must carry/must offer. To już kolejna odsłona sporu pomiędzy nadawcami zobowiązanymi do udostępnienia programów a operatorami, na których ciąży obowiązek rozprowadzania tych programów. Stanowisko organu to niewątpliwie wsparcie pozycji operatorów działających w Internecie i rozprowadzających programy w technologii streamingowej, jednak w starciu pomiędzy nadawcami a operatorami internetowymi ostatecznie mają szansę wygrać widzowie.
  • dr Karolina OchocińskaTermin do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji – glosa – II GZ 221/20". Glosowanie postanowienie dotyczy instytucji przymusowej restrukturyzacji. Odnosi się do problemu określenia terminu na zaskarżenie decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji dla osoby, której interes prawny został naruszony przez wydanie decyzji. Przepisy regulujące to zagadnienie są niejasne. Wykładnia przyjęta przez Naczelny Sąd Administracyjny w komentowanym orzeczeniu rozpoczęła linię orzeczniczą, zgodnie z którą termin na zaskarżenie decyzji w przedmiocie przymusowej restrukturyzacji wynosi siedem dni dla wszystkich uprawnionych do złożenia skargi.

W Monitorze Prawniczym znajdziesz:

  • Wnikliwe opracowania analizujące najistotniejsze zmiany w prawie.
  • Fachowe opinie i analizy zagadnień problemowych.
  • Przegląd najistotniejszego, nowego orzecznictwa.
  • Aktualności z sal sądowych.
  • Obszerne dodatki tematyczne.
  • Odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji.

Cena katalogowa (PRZED RABATEM): 85.00
ISBN: 977123065022809
Autorzy: -
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Wydanie: 1
Liczba stron: 52
Okładka: Miękka
Format: 209x287x2 mm
Wersja publikacji: Czasopismo
Rok publikacji: 2022
Data wydania: 2022-03-16

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl