Europejski Przegląd Sądowy - Nr 4/2021 [187]

Europejski Przegląd Sądowy - Nr 4/2021 [187]
  • promocja
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 3 dni + czas dostawy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 80,75 zł
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 85,00 zł

80.75
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 75,65 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Wydawca: Wolters Kluwer Polska
Kod produktu: KIK-6509:202104

Opis

 W kwietniowym numerze m.in.
Od niezapłaconego rachunku za prąd do prymatu prawa europejskiego – kulisy sprawy Costa przeciwko ENELAmedeo Arena
Mimo że wyrok w sprawie Costa przeciwko ENEL stanowi punkt wyjścia w większości opracowań na temat zasady pierwszeństwa prawa europejskiego, historia tego postępowania jest stosunkowo słabo znana.
Co skłoniło Flaminio Costę do wszczęcia postępowania przeciwko dostawcy prądu w sprawie rachunku w wysokości 1925 lirów (ok. 22 euro w 2020 r.)? Dlaczego Sąd Pokoju w Mediolanie zdecydował się włączyć w tak drobną sprawę zarówno włoski Sąd Konstytucyjny, jak i Trybunał Sprawiedliwości? Czemu oba te sądy wydały aż tak rozbieżne wyroki? Jak skończył się proces po wyroku z Luksemburga?
Na podstawie nieujawnionych wcześniej dokumentów sądowych i wywiadów z niektórymi uczestnikami postępowań autor artykułu próbuje rzucić światło na mniej znane aspekty sprawy Costa przeciwko ENEL, na tle nacjonalizacji sektora energetycznego we Włoszech w szczytowym okresie zimnej wojny, a także dokonać oceny wkładu tego postępowania i jego „architekta”, Gian Galeazzo Stendardiego, w ukształtowanie się doktryny pierwszeństwa prawa europejskiego.

Pośrednictwo w zawieraniu umów najmu krótkoterminowego jako świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego – glosa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19.12.2019 r., C-390/18, Airbnb Ireland dr Agnieszka Jabłonowska
Wyrok C-390/18, Airbnb Ireland2, stanowi kontynuację orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości poświęconego kwalifikacji usług świadczonych przez operatorów platform internetowych na gruncie prawa Unii Europejskiej. Przedmiotem rozważań w analizowanej sprawie był model działalności Airbnb Ireland – dostawcy platformy elektronicznej umożliwiającej nawiązywanie kontaktu między gospodarzami oferującymi miejsca na wynajem a potencjalnymi gośćmi oraz zawieranie stosownych umów.
W swoim orzeczeniu Trybunał odróżnił badane usługi od modelu działalności spółki Uber, analizowanego w sprawach C-434/15, Asociación Profesional Elite Taxi3, i C-320/16, Uber France4. Według Trybunału Sprawiedliwości usługi świadczone przez Airbnb Ireland wchodzą w zakres „usług społeczeństwa informacyjnego”, o których mowa w dyrektywie 2000/31/WE5. W rezultacie państwa członkowskie mogą ograniczać swobodny przepływ takich usług tylko po spełnieniu określonych dyrektywą warunków.

„Europejski Przegląd Sądowy” prezentuje prawo europejskie z perspektywy polskiego wymiaru sprawiedliwości i doktryny. W każdym numerze czasopisma zamieszczone są m.in. aktualne artykuły, orzecznictwo sądów polskich, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także „kamienie milowe” prawa unijnego, glosy, komentarze i przeglądy orzecznictwa w sprawach wspólnotowych.

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Medium: Czasopismo papier
Wersja publikacji: Czasopismo papier
Rok publikacji: 2021

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Infolinia: +48 513 959 100

e-mail:       info@lexliber.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl